Akumulatory do wózków inwalidzkich

Akumulatory do wózków inwalidzkich różnią się od tradycyjnych akumulatorów rozruchowych, wykorzystywanych w samochodach, zarówno budową, jak i skorzystaniem. Akumulatory samochodowe podczas pracy są na bieżąco ładowane przez przetwornik, funkcjonują więc w trybie buforowym. Ich głównym zadaniem jest oddanie dużej ilości energii do rozrusznika w małym odstępie czasu. Wózki inwalidzkie nie mają urządzeń na bieżąco ładujących akumulator podczas ich pracy. Taki rodzaj pracy określamy przerywanym.

Akumulator do wózka inwalidzkiego

Akumulator umieszczony w wózku inwalidzkim jest rozładowywany podczas jazdy oraz doładowywany ładowarką, taki system pracy akumulatora to tryb okresowy. Akumulator, jaki obsługuje wózek elektryczny winien być przede wszystkim zupełnie bezobsługowy, dobrze funkcjonalny oraz niepodatny na pracę w ciężkich warunkach. Istotne jest także miejsce, w jakim akumulator będzie umieszczony w pojeździe inwalidzkim. Im większej zawartości akumulator do wózka inwalidzkiego zamontujemy, tymże dłużej będzie on funkcjonował oraz zapewniał poruszanie się wózka.

Jakie parametry akumulatora do wózka inwalidzkiego?

Wózki inwalidzkie stosują znacznie mniejsze akumulatory aniżeli pojazdy osobowe, natomiast ich efektywność charakteryzuje się w amperogodzinach (Ah). Typowy pojazd ma akumulator z określeniem od 40 do 100Ah. Taka jednostka pokazuje ile czasu można funkcjonować na wskazanym akumulatorze. W tychże wypadkach od 4 do 10 godzin do kolejnego pełnego zapełnienia. Natomiast należy pamiętać iż akumulatory do wózków inwalidzkich, z biegiem czasu słabną, natomiast ich efektywność się zmniejsza. Więc raz na okres kilku lat winno się wymieniać akumulator, lub podawać diagnostyce.