Czy loty balonem to sport?

Pierwszy lot balonem odbył się w 1783 roku we Francji – w ciągu dwóch godzin balon wzniósł się na wysokość około 4000 stóp. Od tego czasu balony były wykorzystywane do wszystkiego, od działań wojennych po badania naukowe, a nawet kampanie polityczne.

W niektórych przypadkach lot balonem może być postrzegany jako sport: konkurencyjne loty balonem na ogrzane powietrze są oficjalnym sportem olimpijskim od 1984 roku. Jednak większość baloniarzy rekreacyjnych – znanych również jako „baloniarze” – nie uważa tego, co robi, za sport. W rzeczywistości wiele osób twierdzi, że nie można nawet uczynić z latania balonem sportu, ponieważ latanie balonami jest z natury niebezpieczne – nie ma sposobu, by zapewnić zero ofiar śmiertelnych.

Problem polega na tym, że większość ludzi angażuje się w to hobby na własnych warunkach, bez szkoleń i środków ostrożności. Są jednak doświadczeni lotnicy, którzy potrafią dokonać niesamowitych wyczynów, takich jak samotne loty przez oceany lub z jednego kontynentu na drugi. Kiedy podejmujesz takie ryzyko i odnosisz sukces (lub porażkę), angażujesz się w sport ekstremalny. Jednak dla zdecydowanej większości baloniarzy rekreacyjnych lot balonem należy do tej samej kategorii, co inne ryzykowne hobby, takie jak skoki spadochronowe czy nurkowanie. Więcej o sporcie znajdziesz na stronie https://sporttaker.pl/ .