Jak dbać o manualną skrzynię biegów?

Najczęstsze czynności konserwacyjne wykonywane w manualnej skrzyni biegów to wymiana płynu i płukanie. Wymiana płynu jest generalnie łatwiejsza do wykonania niż płukanie, ale jest mniej dokładna, ponieważ nie wymienia całego płynu przekładniowego wewnątrz skrzyni biegów. 

Płukanie płynów zastępuje cały stary płyn nowym, czystym płynem, który może pomóc wypłukać wszelkie zanieczyszczenia, które nagromadziły się w skrzyni biegów z czasem. Oba rodzaje konserwacji są zalecane co 48 000 km lub co 24 miesiące – w zależności od tego, co nastąpi wcześniej – i powinny być wykonywane przez technika z certyfikatem ASE w lokalnym warsztacie samochodowym. (Certyfikat ASE oznacza, że technik został przetestowany i posiada uprawnienia w zakresie określonych umiejętności samochodowych).

Jeśli robisz wymianę płynu:

Po pierwsze, upewnij się, że kupujesz nowy płyn przekładniowy od renomowanego producenta. To bardzo ważne, że używasz świeżego płynu transmisyjnego, a nie wykorzystasz starego płynu transmisyjnego z poprzedniej zmiany. Jeśli masz dostęp do miski spustowej wystarczająco dużej, aby zmieścić w niej całą miskę skrzyni biegów, wyjmij ją spod swojego pojazdu i spuść płyn do miski. Jeśli nie, usuń filtr (okrągła stalowa nakładka na górze skrzyni biegów) i spuść go do pojemnika. Więcej motoryzacyjnych poradników znajdziesz na stronie https://teamuto.pl/.