Jak medytacja wpływa na nasze zdrowie?

Medytacja jest coraz bardziej popularną praktyką, która jak wykazano poprawia zarządzanie stresem, nastrój i koncentrację. Fakt, że zajmuje ona zaledwie kilka minut dziennie i można ją wykonywać samodzielnie, sprawia, że jej atrakcyjność jest jeszcze większa. Ale jak właściwie medytacja wpływa na nasze zdrowie?

Medytacja sprawia, że twój mózg staje się większy. Badanie opublikowane niedawno w czasopiśmie Psychiatry Research: Neuroimaging wykorzystało skany MRI do analizy mózgów osób, które praktykowały różne formy medytacji przez okres od jednego do 46 lat. Grupa medytujących jako całość miała więcej istoty szarej w swoim hipokampie i zakręcie przedśrodkowym niż osoby kontrolujące – obszary związane z uczeniem się i pamięcią. Im dłużej ćwiczyli, tym więcej korzyści wykazywali. Efekt ten był również skorelowany z poziomem wydajności pamięci, co sugeruje, że medytacja pomaga zachować ostrość umysłu przez całe życie.

Medytacja pozwala żyć dłużej. W niedawnej metaanalizie 17 badań sprawdzono wpływ medytacji na wyniki zdrowotne pacjentów, w tym na choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, lęk, raka i inne. Stwierdzono, że pacjenci, którzy regularnie praktykowali medytację, mieli mniejsze szanse na śmierć z jakiejkolwiek przyczyny niż ich niemedytujący odpowiednicy – aż o 33 procent! Było to szczególnie prawdziwe dla pacjentów z rakiem lub chorobą serca. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://prettyfe.pl/ .