Jak powstaje burza?

Czym w ogóle jest burza? Słowo „burza” może być używane do opisania wszystkiego, od szalejących burz na Jowiszu do lekkiej mżawki w Poznaniu. Kiedy mówisz „burza”, opisujesz procesy atmosferyczne, które skutkują burzliwym systemem pogodowym zdolnym do zasypania Twoich okien deszczem, gradem lub śniegiem. Czynniki, które przyczyniają się do powstania takich warunków wizualnych i pogodowych są dość zróżnicowane i złożone.

Wszystkie rodzaje burz mają jedną wspólną cechę: na ich przebieg wpływa to, co dzieje się wewnątrz i na zewnątrz. Wewnątrz, burza jest napędzana przez uwalnianie ciepła i energii do powietrza. Jeśli burza wystąpi tam, gdzie nie ma pary wodnej, nie będzie nic, co mogłoby się skondensować w chmury deszczowe i tak dalej. Podobnie, jeśli temperatura jest poniżej zera, nie będzie żadnych opadów, ponieważ kryształki lodu nie mogą się utworzyć, dopóki powietrze nie osiągnie punktu rosy!

Otoczenie burz również ma wpływ na ich rozwój: burze potrzebują źródła ciepła, aby mogły rozpocząć swoją działalność, ale również potrzebują środowiska sprzyjającego ich kontynuacji i wzmocnieniu. Na przykład, jeśli burza przechodzi nad górami, ale po ich drugiej stronie nie ma już siły, ponieważ jest blokowana przez kolejne góry lub ocean, może zabraknąć czasu na rozproszenie jej energii. Więcej podobnych ciekawostek znajdziesz na stronie https://brainboss.pl/ .